Ľudia na MENDELU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. Jiří Martinek, Ph.D.
Identifikačné číslo: 8566
Univerzitný e-mail: jiri.martinek [at] mendelu.cz
 
Akademický pracovník - odborný asistent - Ústav biotechniky zeleně (ZF)
Výzkumník projektu III - Ústav biotechniky zeleně (ZF)

     
     
     
     
     
Orgány     
Vedené práce
     
     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Bakalárska práca
Názov práce:
Zahradní a krajinářská tvorba v Japonsku
Autor:
Pracovisko:
Vedúci práce:
Ing. Jiří Martinek, Ph.D.
Oponent:Ing. Zora Kulhánková, Ph.D.
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:Čeština

Čeština        Angličtina

Názov práce:
Zahradní a krajinářská tvorba v Japonsku
Abstrakt:
Na japonských zahradách je velmi fascinující fakt, že jejich tvůrci posunuli prosté úkony jako je pití čaje či uspořádání květin do vázy mezi estetické zážitky. V průběhu dějin se tak vytvořil systém tvorby uměleckých děl (zahrad nevyjímaje), který je pro západního pozorovatele mnohdy velmi složitý a nepochopitelný. Ovládnout umění jak zacházet s kameny, vodou a rostlinami vyžaduje mnohaleté studium japonské kultury a stylu života. Není tedy možné, za dobu k tvorbě bakalářské práce určené, postihnout nejhlubší podstatu japonských zahrad a ještě ji navíc osvětlit případným čtenářům. Ačkoli v současné době existuje množství literatury zabývající se japonskými zahradami, úroveň většiny z nich není příliš vysoká. Často se liší časovým rozdělením jednotlivých období i pojmenováním zahrad. Zvolila jsem si proto stěžejní zdroje literatury a z ostatních jsem čerpala pouze doplňující informace. Těmi hlavními jsou publikace manželů Hrdličkových a Güntera Nitschkeho. Studium japonských zahrad je v dnešní době důležité zvláště proto, že se po zrušení božského původu císaře Japonsko nechalo velmi ovlivnit Západní kulturou. Osobitý styl japonského umění se tak pomalu vytrácí a mísí se s moderní globalizovanou kulturou. Spolu s původní japonskou kulturou se vytrácí také lidé, kteří jsou schopni postihnout podstatu a symboliku japonských zahrad. V dnešní době často bývají japonské zahrady považovány pouze za módní záležitost a jejich symbolika je zcela opomíjena. Tomuto vývoji se dá zabránit pouze studiem jednotlivých zahradních prvků a zahrad vytvořených starými mistry. Tato práce se snaží postihnout základní vývojové znaky japonských zahrad a tím stimulovat další zájem o tyto neobyčejné umělecké výtvory.
Kľúčové slová:Kulturní vývoj, Japonsko, Zahradní architektura

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Záverečná prácaPrílohy prácePosudok vedúcehoPosudok oponenta

Časti práce s odloženým zverejnením:

Zadanie práce neobmedzene

Pokiaľ chcete získať prístup k častiam práce s odloženým zverejnením, kontaktujte používateľa Ing. Jiří Martinek, Ph.D..