Ľudia na MENDELU


Na tejto stránke máte zobrazené všetky verejne prístupne údaje o zadanej osobe. Niektoré informácie o personálnom zaradení a funkciách osoby môžu byť skryté.

Ing. Jiří Martinek, Ph.D.
Identifikačné číslo: 8566
Univerzitný e-mail: jiri.martinek [at] mendelu.cz
 
Akademický pracovník - odborný asistent - Ústav biotechniky zeleně (ZF)
Výzkumník projektu III - Ústav biotechniky zeleně (ZF)

Kontakty     Výučba     Projekty     Publikácie     
Stáže     Orgány     Vedené práce     Konferencie     

Základné informácie

Základné informácie o záverečnej práci

Typ práce: Diplomová práca
Názov práce:Biofilní design v interiérové tvorbě
Autor: Ing. Nora Vernerová
Pracovisko: Ústav biotechniky zeleně (ZF)
Vedúci práce: Ing. Jiří Martinek, Ph.D.
Oponent:doc. Dr. Ing. Petr Brunecký
Stav záverečnej práce:Záverečná práca bola úspešne obhájená


Doplňujúce informácie

Nasledujú doplňujúce informácie záverečnej práce. Kliknutím na odkaz s názvom jazyka vyberiete, v akom jazyku majú byť informácie zobrazené.

Jazyk spracovania záverečnej práce:Čeština

Čeština        Angličtina

Názov práce:Biofilní design v interiérové tvorbě
Abstrakt:Diplomová práce na téma Biofilní design v interiérové tvorbě si v teoretické části práce klade za cíl shromáždit dostupné informace a názory na téma biofilie, biofilní design, a definovat termínu biofilie v interiérové tvorbě. Cílem praktické části diplomové práce je v rámci vybraného modelového objektu ověřit principy biofilní tvorby na základě vlastního návrhu. Návrh řešení prostor hotelu v Ostrovačicích se nesnaží o aplikaci všech 14 principů biofilní tvorby, ale spíše o ukázání možnosti jiné tvorby. Autorka se vlastním návrhem snaží o vyvrácení mýtu, že biofilní tvorba je tvorbou využívající pouze rostliny. V autorském návrhu sice pracuje s rostlinami a materiálem rostlinného původu (stabilizovaný mech, březové obložení, aj.), ale využívá i další prvky, jako např. difuzní světlo v podobě závěsných pěstebních lamp nebo použitím lanového paravanu, dále potom prvky vody (vodní stěny s LED podsvícením), objekty biomorfních tvarů (křesla na recepci), prvky navozující tajemství a klamné vizuální spojení s přírodou (stropní tapety v restauraci) nebo prvky navozující mírně riskantní pocit (houpačky v restauraci nebo závěsná “hnízda” ve foyer). Je zřejmé, že je nevyhnutelně nutné se tématem více zabývat, jelikož podle výzkumu NHAPS (The National Human Activity Pattern Survey) již nyní trávíme 90% veškerého času v interiéru a je předpokladem, že během několika desetiletí bude do měst migrovat 70% veškeré světové populace. Je tedy více než vhodné vytvářet jak města, tak dílčí interiéry dobře obyvatelnými prostory, bez negativního působení na zdraví člověka. I přes to, že se změna přístupu k tvorbě pravděpodobně projeví na jiném vzhledu prostor, než na které jsme zvyklí, měli bychom tyto kroky podstoupit a neměli bychom potřebovat žádné další studie, které by poukazovaly na to, že náš vrozený vztah a příbuznost s přírodou je zásadní pro naše zdraví a pohodu.
Kľúčové slová:design, biofilie, interiér

Zobrazenie a sťahovanie súborov

Pokiaľ chcete zobraziť zadanie záverečnej práce, kliknite na ikonu Zobraziť zadanie. Ikony Záverečná práca, Prílohy práce, Posudok vedúceho a Posudok oponenta predstavujú súbory týkajúce sa záverečnej práce, ktoré je možné stiahnuť. Budú zobrazené iba v prípade, že je súbor vložený a zároveň je verejný.

Záverečná prácaPrílohy prácePosudok vedúcehoPosudok oponenta

Časti práce s odloženým zverejnením:

Zadanie práce neobmedzene

Pokiaľ chcete získať prístup k častiam práce s odloženým zverejnením, kontaktujte používateľa Ing. Jiří Martinek, Ph.D..